Düzce Satılık Kiralık Ev ve Arsa

Yeni Yasa İle Konut Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu

Yeni Yasa İle Konut Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu
Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sonucunda ev sahibi olmak isteyenlerin daha az tapu harcı ödemek için yöntemler aramaya başladığını görmezlikten gelemeyiz.

İnsanlar daha az vergi ödemek adına satış değerlerini düşük gösterebiliyorlar ya da rayiç bedele satış yapılmış olarak gösterebiliyorlar. Bu durum ciddi vergi kaybını da beraberinde getirmektedir.

Önceki yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir çalışma yapmıştı ve yapılan çalışmanın 2018 yılında hayata geçirileceği ilan edilmişti. Bu çalışmada yapılan gayrimenkul satışlarında ekspertiz zorunluluğuna karar verilmişti. Öyle ki 2019 yılında bazı illerde, sadece yabancılara satışta uygulanmaya başlanmıştı. Bu aşamadan sonra kademeli olarak yaygınlaştırılması bekleniyordu.

25 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bu konu ile ilgili ciddi bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6294) ile birçok konuda önemli kararlar alındı. Bunlardan bir tanesi de ev almak isteyenlerle ilgili oldu

Geçmiş dönemlerde defalarca gündeme gelmiş olan, ciddi vergi kayıplarının önüne geçmek için atılan bu adımlardan birisi de gayrimenkul satışlarında ekspertiz zorunluluğu.

Daha öncede pek çok kez gündeme gelen ve devletin en büyük vergi kayıplarından birini yaşadığı tapu harcı geliri için önemli bir adım atıldı. Tapuda satış bedelini düşük göstermek sureti ile rayiç bedelden satış göstermek isteyen kişileri engellemek için yapılması planlanan yasal düzenlemede tapuda satış için ekspertiz zorunluluğu geliyor.

Yapılacak olan bu yeni düzenleme ile Web Tapu Uygulamasıyla oluşturulan değerleme raporları ve alım-satım vb. işlemlerden elde edilen değerler ile SPK ve BDDK tarafından yetkilendirilen değerleme kuruluşları ve değerleme lisansı sahibi değerleme uzmanlarınca düzenlenen değerleme raporlarının değer ve değere etki eden öznitelik verilerinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Değer Bilgi Merkezine elektronik olarak anlık gönderilmesi sağlanacak. Böylelikle tapuda düşük beyan ile tapu harcı gelirinde yaşanan kayıp sona erecek.

Ortalama konut fiyatlarının 1 milyon liraya dayandığı dönemde yapılacak olan düzenleme ile yüzde 2 olarak hesaplanan tapu harcı ile böylelikle ev alan vatandaşın ödeyeceği tapu harcı tutarı 20 bin liraya yükselecek. Aynı şekilde evini satan kişi de devlete tapu harcı tutarı olarak 20 bin TL ödeyecek.